title
پوستر همایش :
poster-s
سایر کنفرانس های
موسسه آموزش عالی خاوران در سال جاری:

همایش مهندسی کامپیوتر و توسعه پایدار


همایش معماری و شهرسازی و توسعه پایدار


همایش مهندسی برق و توسعه پایدار


درباره مشهد:

معرفی

شهر مشهد در بخش مرکزی شهرستان مشهد واقع در شمال‌شرقی استان خراسان رضوی و در محدوده‌ای به مساحت 270 کیلومتر مربع قرار دارد. جمعیت این شهر حدود دو میلیون و پانصدهزار نفر است. شهر مشهد بین مدار جغرافیایی 36/10 تا 36/23 عرض شمالی تا 59/43 طول شرقی قرار گرفته است. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1050 متر (حداکثر 1150 متر و حداقل 950 متر) و جهت باد غالب از غرب به شرق است. با توجه به وجود بارگاه ملکوتی حضرت علی‌ابن‌موسی‌الرضا (ع) و سایر جاذبه‌های زیارتی و سیاحتی، شهر مشهد هر ساله از نزدیک به سیزده میلیون زائر پذیرایی می‌کند. با توجه به جمعیت شهر مشهد و تمایل عمومی به تحصیلات عالیه، مراکز آموزشی عالی و پژوهشی متعددی در این شهر وجود دارند از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پارک علم و فناوری خراسان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه علوم پزشکی، پژوهشکده تحقیقات توسعه فناوری خراسان، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر مراکز آموزشی عالی غیرانتفاعی و آموزشکده و دانشسراهای مختلف اشاره کرد.


 

وضعیت فرهنگی

در شهر مشهد به میمنت وجود مرقد مبارک ثامن‌الحجج (ع) از گذشته‌های دور امکانات مختلف فرهنگی در اطراف حرم مطهر وجود داشته و مرکز فعالیت‌های مذهبی و علمی بوده است، به گونه‌ای که در حال حاضر، مشهد به دلیل وجود امکانات مختلف فرهنگی از قبیل حوزه‌های علمیه، مراکز دانشگاهی، پژوهشی و تحقیقاتی متعدد و مراکز مختلف تحصیلات پیش‌دانشگاهی، انجمن‌های مذهبی، علمی، ادبی، هنری، جلسات سخنرانی و وجود نشریات و روزنامه‌های مختلف، یکی از مراکز مهم فعالیت‌های فرهنگی کشور به شمار می‌آید. این شهر به دلیل اهمیت فرهنگی از قطب‌های مهم مذهبی و علمی محسوب می‌شود و همواره سمینارها و همایش‌های مختلف در این شهر برگزار می‌گردد. علاوه بر فعالیت‌های اساسی و مهم مذهبی و علمی، وجود نمایشگاه‌های فصلی و دائمی کتاب‌های منتشره در این شهر از جمله عوامل مهم در اعتلای فرهنگی مجاوران و زائران است. در شهر مشهد علاوه بر مدارس علمیه، دانشگاه‌های دولتی و مراکز دانشگاهی دیگر از جمله مراکز دانشگاهی غیرانتفاعی دانشگاه آزاد، پیام نور، مراکز آموزش مدیریت دولتی، مراکز آموزشی عالی فرهنگیان، مراکز تربیت معلم و دیگر مراکز  آموزشی عالی وابسته به وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف وجود دارد که در آ‌ن‌ها تعداد زیادی از دانشجویان بومی و غیربومی به تحصیل اشتغال دارند. از دیگر امکانات فرهنگی در شهر مشهد، مرکز صداو‌سیما، مجموعه‌های ورزشی و موزه‌ها می‌باشد که شامل 11 موزه آستان قدس رضوی، موزه نادری، موزه فردوسی و موزه تاریخ طبیعی خراسان و همچنین مراکز پژوهشی، و کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های متعدد است.

 

آب و هوا

مشهد به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص که در منطقه مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار دارد و همچنین تداخل جبهه‌های مختلف آب و هوایی، دارای آب و هوا و خصوصیات ویژه اقلیمی است و قسمت اعظم دشت مشهد-نیشابور، جزء اقلیم سرد و خشک و قسمتی از دشت مشهد-قوچان، نیم خشک و سرد و بخش کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته‌ کوه‌های بینالود و هزار مسجد جزء اقلیم مرطوب سرد می‌باشد و در مجموع مشهد دارای آب و هوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است و از تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. بیشترین درجه حرارت در تابستان‌ها 35 درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان 15 درجه زیر صفر و میزان بارندگی متغیر و میانگین بارندگی سالانه در مشهد حدود 253 میلیمتر می‌باشد. رودخانه مهم آن کشف رود است که از شاخه‌های مهم آن رادکان، طرقبه، جاغرق، دهیار، زشک، گلستان و دولت‌آباد است.منابع تأمین آب زیرزمینی دشت مشهد شامل چشمه، قنات، چاه عمیق و نیمه عمیق است.


 

وضعیت صنعتی

مشهد به دلیل وجود منابع معدنی مختلف و تمرکز مراکز تولیدی و صنایع خوراکی، نساجی، برق، الکترونیک، شیمیایی، دارویی، سلولزی و صنایع دیگر فلزی و غیرفلزی، بویژه صنایع دستی دارای اهمیت است و صنایع دستی مهم آن از جمله فرض‌بافی (قالیچه و گلیم)، شعربافی، نمدمالی، پوستین دوزی، سنگ‌تراشی، قلمزنی روی سنگ، سفالگری، سبد و حصیرباف، فرآورده‌های چوبی، فلزی و نقاشی روی چرم، مورد توجه زائران و مسافران است. در شهر مشهد به عنوان صنعتی‌ترین قسمت استان خراسان، بیشترین فعالیت‌های اقتصادی در بخش کشاورزی، صنایع غذایی، صنایع ساختمانی، نساجی و پوشاک است. صنایع غذایی فعالیت اساسی را در بخش صنعت مشهد تشکیل می‌دهد و مشهد در صنعت قند کشور مقام برجسته‌ای دارد و یکی از صادرات عمده مشهد به خارج از منطقه قند تولیدی در این شهر است. در بخش صنایع غذایی که عمده فعالیت‌های صنعتی مشهد را تشکیل می‌دهد، در بیش از پانصد واحد تولیدی و کارخانه، انواع رشته‌های صنایع غذایی شامل قند، شیر پاستوریزه و مواد لبنی، آرد، کمپوت، نوشابه‌های غیر الکلی، آبمیوه و دیگر مواد غذایی فعال است. در بخش صنایع نساجی، ریسندگی، پشم‌بافی، نخ‌تابی، بافندگی و نساجی تریکو تولیدات مختلف و متنوعی به بازار فروش عرضه می‌شود و در بخش صنایع فلزی تولیدات مختلف اعم از در و پنجره، کابل، سیم‌های برق، الکتروموتور و تراش فلزات انجام می شود و مهم‌ترین تولیدات در بخش صنایع کانی غیر فلزی، آجرماشینی، آجرفشاری، پانل و فرآورده‌های عایق سنگی می‌باشد. در بخش صنایع دستی که مهم‌ترین کالاهای مسافران و مورد نیاز زائران می‌باشد، تولیدات مختلف در رشته‌های دستباف، فیروزه، سنگ و محصولات تولیدی کارگاه‌های پوستین دوزی، قلمکاری، قلابدوزی و قالی‌بافی برای فروش به بازارهای مشهد عرضه می‌شود.

مکان‌های دیدنی و تاریخی

حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، آرامگاه شیخ بهایی، آرامگاه فردوسی در شهر توس، آرامگاه نادرشاه افشار، خواجه باصلت در حدود 10 کیلومتری شهر مشهد، در کنار راه مشهد-تهران، خواجه‌ربیع در 4 کیلومتری شمال مشهد، خواجه مراد در نزدیکی شهر مشهد، کنار راه مشهد-تهران، سقاخانه زرین، کاخ خورشید، گنبد سبز در مشهد، گنبد هارونیه در 24 کیلومتری شمال باختری شهر مشهد، آرامگاه فردوسی، مدرسه بالاسر، مدرسه پیری‌زاد، مسجد بالاسر، مسجد شاه در بازار بزرگ مشهد، مسجد گوهرشاد در جنوب حرم مطهر حضرت رضا (ع)، مصلای شهر مشهد و ییلاقات اطراف مشهد.

     

 

8th SASTech WebSite - All Right Reserverd | 2013